Mednarodne izmenjave
Aktualne razpise najdete pod posameznimi zavihki - Študij v tujini, Praksa v tujini, Akademske izmenjave in Izmenjave zaposlenih.
Razpise za študijsko leto 2019/2020 najdete tukaj - Študij v tujini, Praksa v tujini, Akademske izmenjave in Izmenjave zaposlenih.
Sodelovanje z Gaza University, Palestina (2019 - 2022)
V okviru programa Erasmus+ KA107 na FIŠ izvajamo projekt mobilnosti v sodelovanju z GU (Gaza University), Palestina. V okviru projekta bomo izvedli gostovanja dveh sodelavcev Fakultete za informacijske študije v Novem mestu v Palestini, dveh sodelavcev Gaza University ter dveh študentov Gaza University v Sloveniji.
Aktualni razpis za projekt KA107 - Gaza University
Razpise za študijsko leto 2018/2019 najdete tukaj - Študij v tujini, Praksa v tujini, Akademske izmenjave in Izmenjave zaposlenih.
Erasmus+
Program ERASMUS+ je program Evropske unije za obdobje 2014-2020, ki podpira aktivnosti na področju izobraževanja, usposabljanja, mladih in športa v vseh sektorjih vseživljenjskega učenja (šolsko izobraževanje, visoko šolstvo, nadaljnje izobraževanje, aktivnosti mladih itd.). Ponuja možnost, da del rednih študijskih obveznosti opravite na partnerski instituciji v eni od sodelujočih držav in pridobite finančno pomoč v okviru programa ERASMUS+. V okviru programa imate plačano šolnino v tujini ter zagotovljeno priznanje opravljenih obveznosti v tujini.
Seznam učnih predmetov v angleščini se glede na potrebe dogovori individualno.
Upravičeni udeleženci programa ste študenti, vpisani na FIŠ - v primeru mobilnosti za študij morate biti vpisani vsaj v drugi letnik. Pri mobilnosti za prakso lahko sodelujete tudi mladi diplomanti. Kandidate izbere FIŠ v zadnjem letu študija, prakso v tujini pa morate opraviti in zaključiti v roku enega leta po tem, ko diplomirate. Preko programa ERASMUS+ omogočamo tudi možnost mednarodne izmenjave pedagoškega in strokovnega osebja.
Za udeležence, ki boste sodelovali v mobilnosti v tujini več kot dva meseca, bodo na voljo licence za preverjanje jezikovnega znanja. Udeleženci mobilnosti, ki boste odšli na mobilnost v drugem semestru, boste morali sodelovati v spletnem preverjanju jezikovnega znanja pred začetkom obdobja mobilnosti in ob njegovem koncu. Na voljo bo tudi nekaj licenc za sodelovanje v spletnem jezikovnem tečaju.
V programu Erasmus+ lahko sodelujejo naslednje države: 28 članic Evropske unije, Islandija, Liechtenstein in Norveška, Turčija in Makedonija. Fakulteta za informacijske študije omogoča študijsko izmenjavo oziroma sodeluje z naslednjimi fakultetami:
V kolikor bi želeli izmenjavo opraviti na kateri drugi fakulteti, lahko podpis bilateralne pogodbe z novo fakulteto predlagate tudi vi.
Ogledate si lahko tudi FIŠ Erasmus+ Policy Statement (EPS) in Erasmus Policy Statement (2021-2027).
Utrinki Erasmus izmenjav na FIŠ-u:
Erasmus izmenjava v Bruslju, Urška Dolenc
Erasmus izmenjava na Malti, Anže Barle
Erasmus izmenjava strokovne sodelavke, Nataša Lisec
Erasmus izmenjava prodekanja za izobraževanje, doc. dr. Katarine Rojko
Erasmus izmenjava dr. Maje Kus Ambrož na Portugalskem
Erasmus izmenjava v Latviji, Jaka Lah
Mobilnost študentov
- Študijska izmenjava v eni izmed partnerskih držav, v obdobju od 3 do 12 mesecev.
- Usposabljanje (pripravništvo) v tujini v obdobju od 2 do 12 mesecev.
Študent lahko izvede do 12 mesecev mobilnosti na akademski cikel (tj. 12 mesecev v času dodiplomskega študija, 12 mesecev v času magistrskega študija, itd.). Vsako 12-mesečno obdobje je lahko sestavljeno iz katerekoli kombinacije upravičene mobilnosti z namenom študija ali/in usposabljanja. Poleg tega se lahko »mladi« diplomanti udeležijo usposabljanja, vendar morajo biti izbrani za mobilnost s strani njihove matične institucije v času zadnjega leta študija, prav tako mora biti njihovo usposabljanje izvedeno v 12 mesecih po zaključeni diplomi.
- Sporazum o dotaciji - študenti SI
- Sporazum o dotaciji - students EN
- Študijski sporazum
- Navodila za pripravo študijskega sporazuma
- Sporazum za prakso
- Navodila za pripravo sporazuma za prakso
- Študentska listina Erasmus+ (SI)
- Študentska listina Erasmus+ (EN)
V času mednarodne izmenjave si lahko prebivališče poiščete tudi na spletni strani www.myflatshare.com.
Študenti iz socialno deprivilegiranega okolja lahko zaprosijo za dodatek k dotaciji Erasmus+ (osnova za dodelitev bo ustrezna odločba/potrdilo Centra za socialno delo).
Mobilnost osebja
- Mobilnosti osebja z namenom poučevanja na visokošolski instituciji v tujini
- Mobilnost osebja z namenom usposabljanja, izobraževanja ali sledenja na delovnem mestu (»job shadowing«) pri ustrezni organizaciji v tujini
Pridobljena sredstva so namenjena mobilnosti zaposlenega pedagoškega kot tudi ne-pedagoškega osebja na visokošolski instituciji. Aktivnosti udeležencev lahko trajajo od 2 dni do 2 mesecev, pri čemer čas potovanja ni vštet v trajanje mobilnosti. Obvezni del mobilnosti učnega osebja je izvedba najmanj 8 ur poučevanja na teden.
Ključni ukrep 1 (KU1) programa ERASMUS+ je ukrep za učno mobilnost posameznikov, s katero se želi do leta 2020 doseči mobilnost pri 20% študentov terciarnega izobraževanja. Mobilnost naj bi pripomogla k dvigu kakovosti poučevanja in učenja in predstavljala izziv za spremembe in internacionalizacijo visokošolskih institucij. Več o programu najdete tukaj.
- Program mobilnosti za namen poučevanja (osebje)
- Program mobilnosti za namen usposabljanja (osebje)
- Sporazum o dotaciji – osebje SI
- Sporazum o dotaciji – osebje EN
Izmenjave za študente s posebnimi potrebami
Program Erasmus+ udeležencem s telesnimi, duševnimi ali zdravstvenimi težavami zagotavlja dodatno podporo za posebne potrebe. Te dotacije Erasmus+ so zato lahko višje od dotacij za študij, prakso in usposabljanje, saj zajemajo tudi stroške, povezane s posebnimi potrebami udeleženca (denimo prilagojena nastanitev, pomoč med potovanjem, zdravniška pomoč, podporna oprema, prilagojeno učno gradivo, spremljevalec za invalidne študente in osebje). Ta dodatna dotacija temelji na dejanskih stroških.
V okviru programa E+ so udeleženci s posebnimi potrebami upravičeni do posebne obravnave ne samo pri določanju pogojev sofinanciranja, temveč tudi pri zagotavljanju in nudenju vsestranske podpore pri odločitvi za odhod na mobilnost, spremljanju v času mobilnosti in integraciji po vrnitvi. Med osebe s posebnimi potrebami se uvrščajo posamezniki z motnjami v duševnem razvoju, slepi in slabovidni, gluhi in naglušni, z govorno jezikovnimi motnjami, gibalno ovirani, dolgotrajno bolni, s primanjkljaji na določenih področjih učenja ter s čustvenimi in vedenjskimi motnjami, ki potrebujejo izvajanje programov z dodatno strokovno pomočjo ali prilagojene programe oziroma posebne programe.
CMEPIUS je objavil Poziv k oddaji vlog za dodelitev dodatnih finančnih sredstev za udeležence, študente, mlade diplomante in osebje s posebnimi potrebami. Obrazec za dodelitev dodatnih sredstev za mobilnosti za udeležence s posebnimi potrebami pa najdete na tej povezavi.
Obrazce za študijsko leto 2018/2019 najdete tukaj - Poziv k oddaji vlog za dodelitev dodatnih finančnih sredstev za udeležence, študente, mlade diplomante in osebje s posebnimi potrebami. Obrazec za dodelitev dodatnih sredstev za mobilnosti za udeležence s posebnimi potrebami pa najdete na tej povezavi.
Izobraževanje tujih jezikov
Fakulteta za informacijske študije v primeru večje skupine udeležencev organizira tečaj tujega jezika, sicer pa vam pomaga pri informacijah glede jezikovnega izpopolnjevanja v sodelovanju z izobraževalnimi institucijami in centri v okolici. V enakem obsegu in sodelovanju z izobraževalnimi centri omogoča tudi tujim študentom izobraževanje slovenskega jezika ali njegovo izpopolnjevanje.
Za več informacij se obrnite na ERASMUS+ koordinatorico na fakulteti, prodekanjo za izobraževanje, doc. dr. Katarino Rojko. Prijave in vsa dodatna vprašanja pošljite na erasmus@fis.unm.si. Na erasmus@fis.unm.si predlagajte tudi tuje fakultete, kamor bi želeli na Erasmus+ izmenjavo.
Vaše pravice in dolžnosti o mobilnosti so povzete v Študentski listini. Fakulteta za informacijske študije je za sodelovanje pridobila Erasmus+ univerzitetno listino za obdobje 2014-2020, naša Erasmus+ ID koda pa je: SI NOVO-ME05. Ogledate si lahko tudi FIŠ Erasmus+ Policy Statement (EPS). Nova Erasmus+ strategija za obdobje 2021 - 2027 pa je dosegljiva tukaj.
Prav tako je fakulteta imela podpisano listino za preteklo obdobje 2009-2013 (Erasmus+ univerzitetna listina (EUC) 254360-IC-1-2009-1-SI-ERASMUS-EUCX-1).
CEEPUS program in omrežje (CIII-BG-1103-05-2021, Modelling, Simulation and Computer-aided Design in Engineering and Management)
CEEPUS – Central European Exchange Program for University Studies, je srednjeevropski program za izmenjavo študentov in profesorjev. Cilj programa je vzpostaviti in spodbujati mobilnosti študentov in profesorjev med sodelujočimi državami ter izkoristiti prijateljske povezave in možnosti za oblikovanje skupnih študijskih programov. V CEEPUS programu sodelujejo visokošolske institucije iz naslednjih držav: Albanija, Avstrija, Bolgarija, Bosna in Hercegovina, Češka, Črna Gora, Hrvaška, Kosovo, Madžarska, Severna Makedonija, Poljska, Romunija, Slovaška, Slovenija in Srbija. CEEPUS deluje na osnovi mrež (Network). Posamezno mrežo ustanovijo univerza, fakulteta ali njihovi oddelki za določena področja. Tako imenovane “mreže” morajo sestavljati najmanj tri partnerske univerze/fakultete/oddelki, od katerih sta vsaj dve iz različnih držav. Ena od teh institucij je koordinator mreže. Mreža kot celota kandidira za določeno število mesecev izmenjav, ki jih lahko nameni le za gostovanje tujih študentov in profesorjev v skladu s potrjenim predlogom programa izmenjave. Spletna stran omrežja je na voljo tukaj.
Povezava do slovenske spletne strani CEEPUS.
Kontaktna oseba: izr. prof. dr. Blaž Rodič, blaz.rodic@fis.unm.si