Projekti razvoja aplikacij naših študentov
Diplomske naloge
Golob Blaž, Razvoj mobilne aplikacije za vodenje evidence naročil (januar 2021)
Mentor: izr. prof. dr. Borut Lužar, visokošolski strokovni študijski program Informatika v sodobni družbi
V diplomski nalogi raziščemo in opišemo razvoj mobilne aplikacije za operacijski sistem Android, ki bo ponudnikom lokalne pridelane hrane omogočala lažje vodenje evidence strank ter produktov. V teoretičnem delu bomo najprej opisali problem, s katerim se soočajo ponudniki. Predstavili bomo obstoječe rešitve, s katerimi že lahko rešimo problem. V zadnjem delu teoretičnega dela bomo opisali tehnologije, ki jih bomo uporabili pri razvoju. V empiričnem delu se bomo posvetili opisu načrtovanja aplikacije in razvoja. Na koncu bomo delovanje rešitve še predstavili.
Zupančič Jaka, Razvoj spletne ter mobilne aplikacije za digitalno zbiranje rastlin (oktober 2020)
Mentor: izr. prof. dr. Borut Lužar, visokošolski strokovni študijski program Informatika v sodobni družbi
Tehnologija nam omogoča delo od doma, nakupovanje preko spleta in druženje s prijatelji preko družbenih omrežij. Opaziti je mogoče trend, ki kaže na to, da bomo čedalje več vsakodnevnih aktivnosti lahko opravljali od doma. Ker pa je prekomerna izolacija lahko škodljiva, je cilj te diplomske naloge izdelati program, ki bo spodbujal uporabnikovo aktivnost izven doma. Izdelali bomo aplikacijo eHerbarium, ki bo predstavljala herbarij v moderni, digitalni obliki. Uporabniki bodo lahko poskusili dokončati svoj herbarij z lokalnimi cvetlicami in se pri tem hkrati seznanili z njimi. V teoretičnem delu diplomske naloge bo izvedena primerjava naše rešitve z že obstoječimi. Predstavljen bo tudi načrt aplikacije skupaj z vsemi uporabljenimi tehnologijami ter orodji, ki so bila uporabljena pri izdelovanju aplikacij. V praktičnem delu bodo predstavljene posamezne komponente aplikacij, njihovo delovanje ter predstavitev delovanja aplikacij.
Jeram Žika, Spletna aplikacija, ki ilustrira komunikaciji UDP in TCP (september 2020)
Mentor: doc. dr. Panče Panov, visokošolski strokovni študijski program Računalništvo in spletne tehnologije
Za razumevanje in razlaganje delovanja protokolov transportne plasti v računalniških omrežjih obstaja več različnih načinov. Opisi protokolov so dostopni v različni strokovni literaturi, na spletu pa obstaja mnogo strani, ki se na različne načine lotevajo obravnavanja te teme. V tej diplomski nalogi bom predstavil spletno aplikacijo, ki ilustrira delovanje protokolov UDP in TCP, uporabljalo pa se jo bo lahko tudi v učne namene. V prvem delu diplomske naloge najprej povzemam razvoj referenčnih modelov računalniških omrežij in opisujem transportno plast, v nadaljevanju pa podrobno predstavim delovanje obeh protokolov. Drugi del naloge vsebuje potek razvoja in testiranja spletne aplikacije, izdelan pa je tudi kratek uporabniški priročnik, za lažjo uporabo same aplikacije.
Čurk Dejan, Razvoj spletne aplikacije za spremljanje statistike in prikazovanje grafik pri prenosih športnih dogodkov v živo (julij 2020)
Mentor: izr. prof. dr. Borut Lužar, visokošolski strokovni študijski program Računalništvo in spletne tehnologije
Cilj diplomskega dela je raziskati in najti najboljšo možnost za prikaz trenutnih podatkov športne tekme s pomočjo programske opreme med prenosom v živo produkcijske ekipe naše šole. Po pregledu obstoječih rešitev smo ugotovili, da ni ustrezne opcije za naše potrebe, zato smo se odločili za razvoj lastne spletne aplikacije. Po raziskavi razvojnih orodij in tehnologij smo pričeli z razčlenjevanjem zaporednega toka podatkov. Podatke smo pretvorili v uporabne celote in jih uporabili za prikaz grafik, ki so vsebovale najpomembnejše informacije v prenosu za gledalce košarkarske tekme. S tem smo uspeli popestriti prenos za naše gledalce in dvignili njegovo kakovost. Ko smo rešili vsa tehnična vprašanja razvoja, smo morali pripraviti še načrt uporabniškega vmesnika spletne aplikacije, ki omogoča operaterjem učinkovit pregled nad vsemi aspekti košarkarske tekme in hiter vklop prikaza grafik v prenos. Multimedijska ekipa je spletno aplikacijo sprejela zelo dobro, saj ji omogoča boljše in učinkovitejše delo z manj napakami. Izpolnili smo vse zastavljene cilje.
Eržen Nejc, Razvoj aplikacije za pregled nastanitev in destinacij (julij 2020)
Mentor: asist. Peter Zupančič, visokošolski strokovni študijski program Informatika v sodobni družbi
Dandanes je razvitih že mnogo spletnih aplikacij, ki smo jih že vsi uporabili oz. jih še vedno uporabljamo za pregled destinacij in nastanitev, ki jih želimo obiskati. Vendar skozi leta posodabljanja so postale prenatrpane s tekstovnimi vsebinami, animacijami in videoposnetki. Temu primerno je to diplomsko delo posvečeno razvijanju spletne aplikacije za pregled nastanitev in destinacij. Cilj diplomske naloge je tako preglednost, odzivnost in uporabniku prijazna uporaba. V teoretičnem delu diplomskega dela je na kratko predstavljena zgodovina in razvoj interneta in uporabljena orodja ter tehnologije, ki so bila uporabljena za razvoj, v empiričnem delu pa se predstavi spletna aplikacija tako slikovno kot tudi opisno ter kakšen je njen dejanski proces uporabe.
Bele Rudolf, Razvoj spletne aplikacije za spremljanje akademskih aktivnosti (oktober 2019)
Mentor: izr. prof. dr. Borut Lužar, visokošolski strokovni študijski program Informatika v sodobni družbi
Skoraj v vseh poklicih se prisotnost na delu vestno beleži, medtem ko je v akademski sferi prisotnost na delovnem mestu svobodnejša. S tem nastane problem pri določanju, koliko dela je posameznik opravil. Cilj te diplomske naloge je predstaviti problem in pregledati možne rešitve. V drugem delu bomo predstavili in na kratko opisali vse programe in orodja, ki jih bomo uporabili za izdelavo spletne aplikacije. Nadaljevali bomo s postopkom izdelave, kjer bomo predstavili načrtovanje spletne aplikacije, njen razvoj in testiranje. V zadnjem delu diplomske naloge pa bomo predstavili in prikazali konkretno delovanje spletne aplikacije.
Klobučar Matej, Razvoj aplikacije za spremljanje oddelka za preoblikovanje pločevin v industriji (oktober 2019)
Mentor: pred. mag. Janez Kolar, visokošolski strokovni študijski program Računalništvo in spletne tehnologije
Tovarna avtomobilov Revoz, d. d., je ena izmed največjih tovarn in največji izvoznik v Sloveniji. Tovarna je razdeljena na več oddelkov oz. departmajev, med katerimi je eden izmed osnovnih oddelek za preoblikovanje pločevin (presernica). V omenjenem oddelku je med drugim zelo pomembno spremljanje stanja delovanja oddelka za en delovni dan, saj se na ta način napravi realizacijo in poda morebitne izboljšave za nadaljnjo delo.
Zaradi slabega delovanja načina pridobitve podatkov o delovanju oddelka je prineslo do izdelave aplikacije narejene s pomočjo orodja Microsoft Excel. Aplikacija je namenjena obdelavi podatkov, katere dobi na dnevni ravni. Ti so prikazani na različne uporabniku prijazne načine. Prav tako je proces pridobitve novih podatkov in predstavitve podatkov avtomatiziran s pomočjo skriptnega programskega jezika VBA v sodelovanju z oblačno storitvijo (OneDrive). Slednja skrbi za nalaganje in hranjenje podatkov v obliki poročila in na ta način daje možnost uporabniku, da ima dostop do njih kadarkoli in kjerkoli.
Lukas Matic, Izdelava aplikacije za ocenjevanje vrednosti rabljenih vozil (oktober 2019)
Mentor: izr. prof. dr. Borut Lužar, visokošolski strokovni študijski program Računalništvo in spletne tehnologije
Nakup ali prodaja rabljenega vozila lahko predstavlja za osebo brez tovrstnega znanja veliko težavo in dolgotrajen proces. Na slovenskih spletnih oglasnikih je veliko različnih oglasov, iz katerih je težko razbrati objektivne vrednosti vozil. Iz tega razloga smo izdelali aplikacijo, ki uporabnikom omogoča hitro in enostavno ocenjevanje različnih vozil na slovenskem trgu. Nekaj tovrstnih aplikacij za slovenski trg sicer že obstaja, so pa večinoma plačljive ali nezanesljive. V diplomski nalogi so predstavljene tehnologije za izdelavo aplikacije: PHP, Javascript in Bootstrap, metode pridobivanja ocenitev s pomočjo strojnega učenja ter razvojno okolje XAMPP. Natančno je opisan postopek razvoja aplikacije, njene zahteve in funkcionalnosti.
Grandovec Jure, Spletna aplikacija za upravljanje z recepti (oktober 2019)
Mentor: izr. prof. dr. Borut Lužar, visokošolski strokovni študijski program Informatika v sodobni družbi
Cilj diplomske naloge je razvoj spletne aplikacije za upravljanje z recepti. V prvem delu diplomske naloge primerjamo različne spletne strani, katerih glavna tema so recepti. Pri teh spletnih straneh raziščemo njihove dobre in slabe lastnosti ter prav tako uporabnost določenih funkcionalnosti. Na podlagi te raziskave smo se odločili za glavne funkcionalnosti spletne aplikacije v razvoju. V diplomski nalogi predstavimo orodja in tehnologije, uporabljene za razvoj spletne aplikacije. Podrobno opišemo tudi postopek razvoja, načrtovanja in delovanja aplikacije. Ob koncu naštejemo še dodatne funkcionalnosti in razširitve, ki jih nameravamo spletni aplikaciji dodati v primeru nadaljnjega razvoja.
Kirm Alen, Razvoj izvorne iOS aplikacije za spremljanje podatkov o vremenu (oktober 2019)
Mentor: izr. prof. dr. Borut Lužar, visokošolski strokovni študijski program Računalništvo in spletne tehnologije
V diplomski nalogi predstavimo izdelavo izvorne iOS aplikacije, ki bo posameznika obveščala o vremenski napovedi in nepričakovanih vremenskih dogodkih. Poleg tega opišemo celoten cikel razvoja mobilne aplikacije. Izpostavimo problem, za katerega želimo uporabnikom ponuditi moderno, hitro in enostavno programsko rešitev. Definiramo okolje ter opišemo orodja uporabljena pri razvoju aplikacije. Definiramo in predstavimo arhitekturo aplikacije ter njene funkcionalnosti. Na koncu sledi prikaz delovanja programske rešitve.
Gradišar Jože, Razvoj spletne aplikacije za filtriranje nepremičninskih oglasov objavljanih v skupini na Facebooku (oktober 2019)
Mentor: izr. prof. dr. Borut Lužar, visokošolski strokovni študijski program Računalništvo in spletne tehnologije
V diplomski nalogi je predstavljen potek razvoja spletne aplikacije za filtriranje nekategoriziranih oglasov, od snovanja izgleda do same implementacije. V prvem delu je predstavljena problematika in opis zahtev spletne aplikacije, ki bi služila takšnemu namenu. Prav tako so predstavljene tehnologije uporabljene za razvoj aplikacije. V drugem delu je predstavljen razvoj spletne aplikacije, konfiguracije strežnika in objave na splet. Na koncu jedrnato predstavimo delovanje spletne aplikacije in v zaključku predstavimo naše ugotovitve in možnosti za nadgradnjo aplikacije.
Turk Jan, Razvoj spletne aplikacije o Problemu hanojskih stolpov (oktober 2019)
Mentor: izr. prof. dr. Borut Lužar, visokošolski strokovni študijski program Informatika v sodobni družbi
Problem hanojskih stolpov je zanimiva matematična uganka. Za reševanje osnovnega problema hanojskih stolpov na spletu obstajajo številne aplikacije. Primanjkujejo pa aplikacije, ki bi omogočale reševanje težavnejših različic problema. Poleg osnovnega pregleda problema hanojskih stolpov so v diplomski nalogi predstavljene pomanjkljivosti obstoječih aplikacij, ki omogočajo reševanje težavnejših problemov. V nadaljevanju pa so opisane tehnologije, ki so bile uporabljene pri izdelavi spletne aplikacije, in postopek izdelave aplikacije, ki omogoča reševanje raznovrstnih variacij problema hanojskih stolpov. Spletna aplikacija vsebuje tudi funkcionalnost registracije in prijave, kar omogoča shranjevanje in pregled doseženih rezultatov.
Bele Denis, Razvoj spletne aplikacije za simulacijo odgovorov SCADA sistemov (julij 2019)
Mentor: izr. prof. dr. Borut Lužar, visokošolski strokovni študijski program Računalništvo in spletne tehnologije
V diplomski nalogi predstavimo proces izmenjave podatkov v okolju povezanih računalniških sistemov v večjem podjetju. Izpostavimo problematiko vpeljave novih in preveritve obstoječih poslovnih procesov na enonivojskih sistemih ter potrebo po simulaciji dejanskih naprav. Pregledamo strukturo proizvodnih informacijskih sistemov in vanjo umestimo našo aplikacijo ter definiramo zahteve, ki jih mora nuditi. Definiramo okolje, v katerem bo aplikacija delovala, ter navedemo orodja, ki jih bomo uporabili pri razvoju le-te. Predstavimo orodja Microsoft Visual Code, Microsoft SQL Server, ogrodje Node.js, programski jezik JavaScript ter programske pakete, ki jih uporabljamo znotraj navedenih orodij. V nadaljevanju predstavimo strukturo in ključne funkcionalnosti aplikacije. Na koncu sledita prikaz delovanja rešitve skozi celoten komunikacijski proces in primerjava nove rešitve s trenutnim načinom dela.
Pirc Vojko, Detekcija (ne)gibanja v zaprtih prostorih, razvoj sistema eMotion (julij 2019)
Mentor: izr. prof. dr. Borut Lužar, visokošolski strokovni študijski program Računalništvo in spletne tehnologije
Cilj diplomske naloge je raziskati možnost izdelave naprave, ki bi ostarelim oz. vsem tistim, ki potrebujejo podporo, omogočala samodejno obveščanje skrbnikov o morebitnih nevsakdanjih dogodkih in s tem varnejše bivanje v domačem okolju. Komunikacijska naprava bi zaznala premike oz. časovna obdobja brez premikov v zaprtih prostorih. Preko spletne aplikacije, ki bi te informacije uporabila, bi si uporabnik oz. skrbnik spreminjal urnike, nastavitve zaznavanja in načine obveščanja. Prvi del naloge predstavlja izdelavo in programiranje komunikacijske naprave, ki skrbi za sprejem signalov in prenos podatkov na strežnik. Drugi del naloge je namenjen predstavitvi tehnologij, uporabljenih pri razvoju in opisu spletne aplikacije.
Makovec Matej, Razvoj spletne aplikacije za nadzor sistemov knjiženja terjatev (julij 2019)
Mentor: izr. prof. dr. Borut Lužar, visokošolski strokovni študijski program Računalništvo in spletne tehnologije
V vsakodnevnem poslovanju podjetij ali institucij, ki imajo opravka s kompleksnejšimi informacijskimi sistemi, sta čas in napor, porabljena za nadzor ter vzdrževanje teh raznovrstnih, a po navadi soodvisnih sistemov in obdelavo podatkov, bistvenega pomena. Zaradi tega sem v podjetju, kjer sem zaposlen, razvil spletno rešitev, ki omogoča nadzorovanje takšnih kompleksnih informacijskih sistemov. Ta večslojna rešitev je tudi predmet diplomske naloge, v kateri bom poskušal predstaviti njeno strukturo in razvoj ter odgovoriti na zastavljena ključna raziskovalna vprašanja, ki bodo predstavljena v nadaljevanju naloge.
Kambič Denis, Izdelava spletne aplikacije za pomoč pri upravljanju prostovoljnega gasilskega društva (junij 2019)
Mentor: izr. prof. dr. Borut Lužar, visokošolski strokovni študijski program Računalništvo in spletne tehnologije
Slovenija ima zelo razvito področje gasilstva, na njem deluje veliko prostovoljnih gasilskih društev, ki se verjetno srečujejo s podobno težavo kot društvo, katerega pripadnik sem tudi jaz. Do težav prihaja zaradi vedno večje količine podatkov, ki so še vedno v fizični obliki in tako ne omogočajo poenostavljenega brskanja in urejanja podatkov. Zato sem se odločil za izdelavo spletne aplikacije, ki bo delno digitalizirala poslovanje in tako vodilnim olajšala delo. Diplomska naloga opisuje potek izdelave spletne aplikacije za pomoč pri upravljanju prostovoljnega gasilskega društva. Vsebuje opis preučevane skupine, ki vključuje opredelitev trenutne problematike z vidika dostopnosti in preglednosti podatkov, ki so zdaj v večini primerov še vedno v fizični obliki. Po opredelitvi problemov sledi analiza zahtev, kjer opredelimo funkcionalnosti, ki jih je potrebno implementirati. Sledi načrtovanje, kjer se osredotočamo na izdelavo podatkovne baze z vsemi tabelami, potrebnimi za razvoj spletne aplikacije. Po uspešnem načrtovanju je na vrsti sama izdelava in predstavitev končnega izdelka, ki je razdeljen na javni del, namenjen predstavitvi društva, ter uporabniški del, ki je zaščiten s sistemom uporabniških imen in gesel ter vsebuje podatke, potrebne za upravljanje PGD.
Krücken Aleksander, Razvoj spletne aplikacije za učenje računanja s sorobanom (junij 2019)
Mentor: izr. prof. dr. Borut Lužar, visokošolski strokovni študijski program Računalništvo in spletne tehnologije
V zadnjih letih so se v Sloveniji razširili tečaji in delavnice osnovnih matematičnih računskih operacij s pomočjo japonskega mehanskega računala soroban. Žal je na spletu na voljo zelo malo spletnih aplikacij za soroban, v slovenskem jeziku pa celo nobene namizne, spletne ali mobilne. Zato sem izdelal spletno aplikacijo z odzivno zasnovo, ki deluje tudi na mobilnih telefonih in tablicah. V diplomski nalogi sem predstavil abak, njegovo zgodovino in razvoj ter postopke izvajanja osnovnih matematičnih operacij na sorobanu. Opisal sem uporabljene tehnologije, in sicer platformo .NET ter programski jezik C#. Podrobneje sem predstavil razvoj omenjene spletne aplikacije. S pomočjo aplikacije uporabnik spozna soroban in postopke izvajanja osnovnih računskih operacij ter vadi in s tem izboljša svoje računske sposobnosti. Posvetil sem se tudi procesom namestitve, prilagoditve in izdaje spletne aplikacije na Microsoftovem produkcijskem okolju v oblaku Azure.
Žvar Izidor, Predstavitev razvoja spletne aplikacije za upravljanje spletnih skupin (februar 2019)
Mentor: izr. prof. dr. Borut Lužar, visokošolski strokovni študijski program Računalništvo in spletne tehnologije
V diplomski nalogi predstavimo razvoj spletne aplikacije za ustvarjanje spletnih skupin. V prvem delu predstavimo nekaj že obstoječih spletnih aplikacij za ustvarjanje skupin in jih primerjamo z načrtovano spletno aplikacijo. Izpostavimo njihove pomanjkljivosti ter predstavimo prednosti načrtovane aplikacije. Drugi del je namenjen podrobni predstavitvi razvoja in funkcionalnosti spletne aplikacije. Predstavimo uporabljen programski jezik, knjižnice, izdelano PHP-ogrodje in navedemo razloge za njihovo izbiro. Podrobno predstavimo tudi varnost spletne aplikacije. Opišemo najbolj znane vrste napadov ter predstavimo zaščitne mehanizme vgrajene v spletno aplikacijo. V zadnjem delu predstavimo grafično podobo spletne aplikacije, odzivni dizajn in v zaključku naše ugotovitve.
Magistrske naloge
Eva Blatnik, Razvoj spletnega mesta za podporo pri učenju na daljavo za pridobivanje elementarne izobrazbe (oktober 2021)
Mentorica: doc. dr. Urška Fric, magistrski študijski program Informatika v sodobni družbi
Zaradi razglasitve epidemije covida-19 je začel pouk potekati na daljavo v vseh osnovnih šolah v Sloveniji. Za učence je to pomenilo, da morajo biti pri učnem procesu bolj samostojni in iznajdljivi. Kmalu po zaprtju šol je nastala podporna točka za učenje »Razlagamo.si«, kjer lahko učenci dostopajo do vsebin, ki jih naložijo prostovoljci, študentje ali učitelji. Pomanjkljivost podporne točke je, da učenci med sabo ne morejo sodelovati in si nuditi medsebojne pomoči, saj le-to zgolj prejmejo. Z magistrsko nalogo rešujemo omenjeni problem z oblikovanjem uporabniške izkušnje, in sicer s šestimi koraki, ki jih je zastavil Donald Norman. Pri tem sledimo cilju, da implementiramo spletno mesto, kamor učenci naložijo svoja učna gradiva. Na ta način spodbudimo samostojnost, sodelovanje in vključenost učencev v učni proces, saj je navedeno med najpomembnejšimi dejavniki za uspešno izobraževanje na daljavo.
Čarman Igor, Razvoj prototipnega sistema za celovito upravljanje kmetijskih objektov na osnovi interneta stvari (september 2020)
Mentor: izr. prof. Davorin Kofjač, magistrski študijski program Informatika v sodobni družbi
V magistrski nalogi smo razvili in izdelali prototip za celovito upravljanje objektov na kmetiji s pomočjo interneta stvari. To smo storili s pomočjo miniračunalnika, ki vsebuje operacijski sistem Linux. Miniračunalnik je dovolj zmogljiv, da lahko na njem izdelamo rešitve za različna področja interneta stvari z lastnim oblakom. Strojna oprema temelji na miniračunalniku Raspberry 4 in pa RF 8.44 MHz brezžični povezavi temperaturnih senzorjev in stikal, ki komunicirajo med seboj preko protokola RS-232. Opravili smo študijo primera, ki obravnava bistvene značilnosti tako privatnega kot javnega oblaka, njune prednosti in omejitve. Naredili smo spletni portal, ki uporablja označevalni jezik HTML5. Ta omogoča vektorske izrise, ki so temelj za prikaz različnih gradbenih objektov. Portal je podprt z relacijsko bazo SQL, kar omogoča, da je celotna aplikacija prilagodljiva za različno velike objekte, kot npr. industrijske hale, stanovanjske hiše in podobno. Povezovalni jezik med HTLM5, CSS in bazo SQL je programski jezik Python.
Piletič Uroš, Razvoj sistema za nadzor in upravljanje doma (junij 2020)
Mentor: izr. prof. dr. Borut Lužar, magistrski študijski program Informatika v sodobni družbi
Hiter tehnološki razvoj in prepletenost fizičnega sveta z digitalnim oblikujeta naš vsakdan, predvsem pa okolje, v katerem živimo. Vpliv omenjenih se hitro vključuje tudi v naše domove, kjer se kaže kot avtomatizacija vsakdanjih opravil s poudarkom na zagotavljanju udobja, varnosti in nenazadnje ohranjanju okolja. Na trgu lahko zasledimo številne rešitve na področju avtomatizacije doma, ki pa so v večini zelo ozko usmerjene ali cenovno težko dostopne. V magistrski nalogi smo se posvetili razvoju lastnega sistema za avtomatizacijo doma na podlagi cenovno dostopnih IoT komponent in naprednih tehnologij. Naloga skozi poglavja opisuje celoten potek razvoja sistema pametnega doma vse od analize področja, načrtovanja ključnih komponent, podatkovnega modela in komunikacijskih vmesnikov do razvoja vseh komponent sistema.