izr. prof. dr. Pavle Boškoski / Assoc. Prof. Ph.D. Pavle Boškoski
E-mail: pavle.boskoski@fis.unm.si
Govorilne ure: po dogovoru
Bibliografija: COBISS šifra 34624
Izr. prof. dr. Pavle Boškoski je raziskovalec na Inštitutu Jožefa Stefana (Odsek za sisteme in vodenje).
———
Associate Prof. Dr. Pavle Boškoski is a Research Fellow at the Jožef Stefan Institute (Department of Systems and Management).
2. letnik
Spletno programiranje
Predmet Spletno programiranje študentom predstavi konkretne procese programiranja, kot so spletna ogrodja, DTD, jezik HTML, slogovne predloge CSS, jezik XML, jezik JavaScript in objektni model DOM, jezik PHP in poizvedovalni jezik SQL, ki jih uporabljamo za oblikovanje spletnih strani, programiranje na strežniku ali pri klientu ter pri oblikovanju podatkovnih baz. V tem procesu se študentje naučijo načrtovati programe in razumejo pomen načrtovanja in testiranja programske opreme. Operativno poznajo programske jezike za spletno programiranje in so sposobni izdelati dinamično spletno stran. Študentje poleg obiskovanja predavanj in vaj pripravijo še seminarsko nalogo, kjer bodo sami preizkusili predavano snov. Povezava na učni načrt.
2. letnik
Spletno programiranje 2
Pri predmetu Spletno programiranje 2 študentje poglobijo poznavanje delovanja Interneta in svetovnega spleta ter razvijejo sposobnosti dela s tehnologijami za spletno programiranje in razvoj dinamičnih aplikacij. Študentje se operativno ukvarjajo s programskimi jeziki za spletno programiranje na strani klienta in strežnika, kot so jezik PHP za spletno programiranje na strežniku, jezik SQL za relacijske podatkovne baze, spletno ogrodje Django, arhitektura Model-View-Controller ter predloge na primeru sistema za predloge Smarty. Predmet ponudi tudi splošen pregled varnosti spletnih aplikacij, uporabe piškotkov in delovanja uporabniške seje. Študentje pripravijo še seminarsko nalogo, kjeruporabijo standardne podatkovne strukture in algoritme, po opravljenem predmetu pa so sposobni izdelati dinamično spletno stran. Povezava na učni načrt.
1. letnik
Razvoj strežniških spletnih aplikacij
Pri predmetu Razvoj strežniških spletnih aplikacij se študenti seznanijo s teoretskimi osnovami in s praktičnimi vidiki razvoja spletnih aplikacij. Naučijo se uporabljati nekaj najaktualnejših programskih orodij in bistveno nadgradijo svoje znanje programiranja. Študenti se usposobijo za načrtovanje in razvoj spletnih aplikacij na različnih platformah, za primerjavo in izbiro primernih orodij in ogrodij za razvoj spletnih aplikacij ter za uporabo širokega nabora elementov potrebnih za celovit razvoj spletnih aplikacij (baze podatkov, spletne storitve, strojna orodja). Povezava na učni načrt.
1. letnik
Programiranje za podatkovne znanosti
Pri predmetu Programiranje za podatkovne znanosti bodo študentje spoznali enega izmed najbolj razširjenih programskih jezikov za obdelavo podatkov in podrobno spoznali napredne knjižnice programskega jezika Python, IPython, NumPy in Pandas. Usposobljeni bodo za pripravo podatkov (kombiniranje in združevanje baz podatkov, preoblikovanje in pivotiranje, transformacije, priprava nizov). Povezava na učni načrt.
Varnost spletnih in mobilnih aplikacij
Vsebina predmeta zagotavlja pregled varnostnih načel za razvoj spletne in mobilne aplikacije. Študenti bodo spoznali najbolj tipične strategije kibernetskih napadov in ustrezne obrambne pristope. Danes se morajo razvijalci zavedati varnostnih vprašanj na vsaki točki razvojnega cikla, sočasno pa imeti tudi poglobljen pregled varnostnih funkcij in omejitev mobilnega operacijskega sistema, osnov mobilnih omrežij in varnosti mobilnega omrežja. Predmetno-specifične kompetence so usmerjene v vključevanje osnovnih varnostnih ukrepov pri razvoju spletnih in mobilnih aplikacij, kot tudi poznavanje osnov infrastrukture ključev za enkripcijo. Študent pridobi sposobnost obvladovanja postopkov zagotavljanja varnega in stabilnega delovanja spletnih/mobilnih aplikacij, razumevanje ključnih konceptov komunikacijske varnosti, znanje in sposobnost praktične uporabe šifrirnih algoritmov varnega shranjevanja podatkov in poznavanje osnovnih načel in tehnik za krepitev varnosti aplikacij. Povezava na učni načrt.